21.07.2024

Buyer persona – jak ją zbudować i jak wykorzystać tę wiedzę aby działać strategicznie

Klient – to przecież jego potrzeby staramy się zaspokoić, a problemy rozwiązać. Aby to osiągnąć, dobrze jeśli z całej puli potencjalnych konsumentów wyróżnimy te grupy, które są dla nas najbardziej charakterystyczne. Pomaga w tym stworzenie buyer persony, czyli szczegółowego profilu klienta idealnego.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej buyer personie i pokażemy, jak precyzyjnie zdefiniowane persony pomagają organizacji działać skuteczniej i mówić jednym głosem, choć w firmie mówi przecież wiele osób. Przeanalizujemy w czym pomaga wyznaczenie buyer persony i co dalej robić z tą wiedzą.

 

Zaczynamy!

 

Dlaczego Buyer Persona jest Potrzebna?

Posiadanie dobrze zdefiniowanej buyer persony przynosi wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:

  1. lepsze zrozumienie klientów: pozwala zrozumieć potrzeby, problemy i oczekiwania klientów.
  2. skuteczniejsze kampanie marketingowe: dzięki znajomości buyer persony można tworzyć bardziej trafne i angażujące treści marketingowe.
  3. personalizacja komunikacji: umożliwia lepsze dopasowanie komunikacji do konkretnej grupy odbiorców.
  4. optymalizacja produktów i usług: pomaga w tworzeniu produktów i usług, które lepiej odpowiadają na potrzeby klientów.

 

Jak określić Buyer Personę?

Aby skutecznie określić buyer personę potrzebne są różnorodne informacje i działania, które pozwolą na dokładne zrozumienie potrzeb, zachowań i preferencji Twoich potencjalnych klientów. Kluczowe kroki i elementy to:

Segmentacja: fundament, na którym budujemy

Zacznij od segmentacji. Wszyscy wiemy, że nie możemy kierować naszych produktów i usług do wszystkich naraz. Naszym celem jest znalezienie wspólnych mianowników, które łączą naszych klientów.

Przykład? Wyobraźmy sobie firmę produkującą sprzęt fitness. Segmentacja pozwala wyróżnić różne grupy: młodych profesjonalistów, którzy chcą ćwiczyć po pracy, rodziców szukających sposobu na aktywne spędzanie czasu z dziećmi, czy seniorów dbających o zdrowie. Każdy z tych segmentów ma inne potrzeby i oczekiwania.

Segmentacja to podział szerokiego rynku na mniejsze, bardziej jednorodne grupy, które mają podobne potrzeby i zachowania. Dzięki temu możemy skupić nasze działania marketingowe na konkretnych segmentach, zamiast próbować dotrzeć do wszystkich naraz. To jakby znaleźć wspólny mianownik, który pozwala nam lepiej zrozumieć, co łączy naszych klientów.

 

Profil Osoby: zrozumienie Twojego klienta

Gdy mamy już określone segmenty, przechodzimy do tworzenia profilu osoby w każdym z nich. To moment, w którym nasza buyer persona nabiera kształtów. 

Tworząc persony, warto wcielić się w rolę psychologa. Na podstawie dostępnych danych spróbuj zidentyfikować prawdziwe motywacje, które kierują twoim klientem. Nie ograniczaj się tylko do perspektywy swojego produktu czy usługi, ale spróbuj spojrzeć na wszystko z punktu widzenia celów i wyzwań klienta. Zastanów się, jak wyglądają one od środka – bo może ktoś kto kupił karnet na siłownię wcale nie chodzi tam po to aby wypracować dobrą formę (choć po to jest to miejsce), ale żeby mieć temat do rozmów w grupie znajomych albo aby się tam z nimi spotkać.

 

Problemy i Wyzwania: odkrywanie potrzeb klienta

Każdy z naszych segmentów napotyka na różne problemy i wyzwania. Zrozumienie tych trudności jest kluczem do stworzenia wartościowej oferty. 

Czy twój klient zmaga się z brakiem czasu, trudnościami w zarządzaniu zespołem, a może potrzebuje lepszych narzędzi do pracy? Twoim zadaniem jest odkrycie tych bolączek i zaoferowanie rozwiązania, które będzie idealnie dopasowane do jego potrzeb.

Na przykład, rodzice mogą mieć problem z organizacją czasu – szukają rozwiązań, które pozwolą im ćwiczyć razem z dziećmi. Natomiast seniorzy mogą obawiać się o bezpieczeństwo podczas ćwiczeń i szukać sprzętu, który minimalizuje ryzyko kontuzji.

 

Propozycja wartości: jak możesz pomóc?

Gdy już znamy problemy naszego klienta, możemy przejść do stworzenia propozycji wartości. Propozycja wartości to obietnica, którą składamy naszym klientom – co zyskają dzięki naszym produktom lub usługom. Powinna być jasna, konkretna i skoncentrowana na korzyściach, które są najważniejsze dla naszego klienta. To właśnie propozycja wartości sprawia, że klient wybiera naszą ofertę, a nie konkurencji.

Dla młodych profesjonalistów może to być oferta elastycznych karnetów na siłownię, aplikacja fitness z personalizowanymi planami treningowymi i kompatybilnym sprzętem. Dla rodziców – rodzinne pakiety członkowskie i zajęcia grupowe, które angażują dzieci. Dla seniorów – bezpieczny sprzęt z dodatkowymi funkcjami wspomagającymi rehabilitację.

 

Komunikacja: wskazówki do spójnej komunikacji

Znając nasze segmenty i mając gotową propozycję wartości, trzeba się nauczyć odpowiedniego komunikowania tych wartości. Określ wspólne mianowniki, które pozwolą mówić jednym głosem do różnych grup, bo inaczej będziesz rozmawiać z osobą zarządzająca a inaczej z dyrektorem finansowym. Twoja komunikacja powinna być spójna, ale jednocześnie na tyle elastyczna, aby trafiać do specyficznych potrzeb każdego segmentu.

 

W czym pomaga wyznaczenie Buyer Persony?

Buyer persona do świetny drogowskaz dla osób na różnych stanowiskach w organizacji – od prospectingu, przez sprzedaż, po marketing. Dzięki niej wszystkie działy i osoby mogą działać spójnie, bo mają na uwadze te same cele i wartości. To sprawia, że komunikacja z klientem jest bardziej skuteczna, a nasze działania marketingowe przynoszą lepsze rezultaty.

 

Zbudownaie Buyer powinno pomóc Ci w:

targetowaniu reklam: dzięki buyer personie możesz precyzyjnie targetować reklamy do odpowiednich grup odbiorców;

segmentacji rynku: umożliwia lepszą segmentację rynku i dostosowanie oferty do różnych grup klientów;

optymalizacji treści: Pomaga w tworzeniu treści, które są bardziej angażujące i trafne dla Twojej grupy docelowej;

lepszej obsługa klienta: Umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb klientów i dostosowanie do nich obsługi klienta.

 

 

Co Dalej z tą Wiedzą?

Posiadanie jasno określonych buyer person to dopiero początek. Teraz, gdy już wiesz, kim są Twoi idealni klienci warto tę wiedzę odpowiednio wykorzystać, aby maksymalizować korzyści dla swojego biznesu. Wprowadzenie buyer person do strategii Twojej firmy przyniesie wymierne korzyści, jeśli zastosujesz je w sposób zintegrowany i systematyczny. Oto kilka kroków, które pomogą Ci w pełni wykorzystać potencjał Twoich buyer person i osiągnąć sukces:

  1. Integracja z zespołem: upewnij się, że cały zespół (marketing, sprzedaż, obsługa klienta) zna i rozumie buyer persony.
  2. Tworzenie strategii: wykorzystaj buyer persony do tworzenia strategii marketingowych, content marketingowych i produktowych.
  3. Ciągłe aktualizacje: regularnie aktualizuj buyer persony na podstawie nowych danych i feedbacku od klientów.

 

Podsumowanie

Tworzenie buyer persony to kluczowy element skutecznej strategii marketingowej. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć naszych klientów, dostosować nasze działania do ich potrzeb i oczekiwań oraz komunikować się z nimi w sposób spójny i efektywny. To narzędzie, które pozwala nam osiągnąć lepsze wyniki i zbudować trwałe relacje z naszymi klientami.

 

Zapraszamy do Współpracy!

Persony są gotowe – super! Nie będą jednak przydatne jeśli nie opracujesz dla nich zindywidualizowanej komunikacji marketingowej. 

Pomożemy Ci zbudować skuteczną strategię i zaangażować narzędzia, która przyciągną i zaangażują Twoich klientów.

Napisz lub zadzwoń – reszta już po naszej stronie 🍋